Outstanding Faculty

Outstanding Faculty Teaching Award:

Attached is information about the annual Purdue North Central Outstanding Teaching Award for full time faculty.  The links below describe the application process, requirements, the award screening timeline and an evaluation tool used by the Screening and Selection Committee.  If you have questions, please contact the Award Committee Chair or the Dean of the College of Liberal Arts for more information.

Teaching Awards

Timeline

Evaluation Tool

 

2013

Full-Time Faculty:

  • Dr. E. Anne Christo-Baker, Assistant Professor of Organizational Behavior and Leadership – College of Business
  • Dr. Jerry Holt, Interim Chair and Assistant Professor of English – College of Liberal Arts
  • Dr. Jason Curtis, Interim Chair and Associate Professor of Biology – College of Science

Part-Time Faculty:

  • Jaclyn Barnhill, College of Business
  • J.C. White, College of Engineering and Technology
  • Dr. Alexandra Kindell, College of Liberal Arts
  • Larry Sheagley, College of Science

2012

Full-Time Faculty:

  • Thomas Brady, department chair, Engineering Technology and professor of Industrial Engineering
  • Susitha Karunaratne, continuing lecturer of Mathematics and Statistics
  • Carla Pfeffer, assistant professor of Sociology

Part-Time Faculty:

  • Stephen Chrobak, College of Science
  • Jane Brooks, College of Liberal Arts
  • Jason Inman, College of Engineering & Technology
  • Judith Listman, College of Business
  • Amelia Wilson, College of Business

2011

Full-time faculty:

  • Dr. Mary Jane Eisenhauer, assistant professor of Education
  • Jerry D. DeGroot, continuing lecturer in Mathematics

Outstanding part-time faculty:

  • Beth Rudnick, College of Liberal Arts
  • Jim Jepsen, College of Science
  • Lisa Dobrowski, College of Engineering and Technology
  • Carol Kurmis, College of Business

2010

Full-time faculty:

  • Daniel Wilbur, assistant professor of Communication – College of Liberal Arts
  • Annette Coates, clinical assistant professor of Nursing – College of Science

Outstanding part-time faculty:

  • Lorraine Connor Cates – College of Business & OLS
  • Phyllis Stark – College of Engineering & Technology
  • Annjanette Ortega – College of Liberal Arts
  • Jennifer Furmanek – College of Science

2009

Full-time faculty:

  • Carrie Higgins, continuing lecturer of Communication, College of Liberal Arts;
  • Sarah Sanders-Smith, assistant professor of Organizational Leadership and Supervision, College of Business
  • Aaron Warren, assistant professor of Physics, College of Science.

Outstanding part-time faculty:

  • Joan Wiseman, College of Business;
  • Clarence Ehlers, College of Engineering & Technology;
  • John Coggins, College of Liberal Arts
  • Robert McMonigal, College of Science

2008

Full-time faculty:

  • Thomas Holets, continuing lecturer in the College of Business;
  • Dr. Kam Chi Chan, who was recently promoted to associate professor of Education in the College of Liberal Arts

Outstanding part-time faculty:

  • Randall Downs, College of Science;
  • Colleen Lacey, College of Liberal Arts; Engineering Technology and C&IT
  • Elizabeth Bowker, College of Engineering & Technology
  • Richard Sichtermann, College of Business

2007

Full-time faculty:

  • Mark Smith, Union Pier, MI – Engineering & Computer Information Technology;
  • Kim Scipes, Chicago, IL – Liberal Arts;
  • Cynthia Roberts, Chesterton, IN – Business & OLS;
  • Jerry DeGroot, Valparaiso, IN – Sciences

Outstanding part-time instructors:

  • Jennifer Hand, Valparaiso, IN – Business & OLS;
  • Jerome Mostek, Michigan City, IN – Sciences;
  • Barbara Austin, Michigan City, IN – Liberal Arts;
  • Alynn Eggert, Mill Creek, IN – Engineering & Computer Information Technology

2006

Full-time faculty:

  • Thomas Brady III, Chesterton, Engineering Technology Division;
  • Carol Edwards, Valparaiso, Liberal Arts Division;
  • Paul Osisek, Michigan City, Professional Studies Division
  • David Feikes, LaPorte, Science Division

Outstanding part-time instructors:

  • Madonna Tritle, Valparaiso, Engineering Technology Division;
  • Janet Knight, Crown Point, Professional Studies Division;
  • Beth Rudnick, Michigan City, Liberal Arts Division
  • Daniel Olson, Valparaiso, Science Division

2005

Full-time faculty:

  • Thomas F. Brady, Sr ., Valparaiso; Engineering Technology Division;
  • Frederick C. Patten , Michigan City, Liberal Arts Division;
  • Barbara J. Hasbargen , Valparaiso, Professional Studies Division
  • Kent J. Lange , Michigan City, Science Division

Outstanding part-time instructors:

  • Kathleen M. FitzGibbon, New Buffalo, Mich., Engineering Technology Division;
  • John T. Coggins , Valparaiso, Liberal Arts Division;
  • Mary Jane Eisenhauer, Valparaiso, Professional Studies Division
  • Keri A. Marrs , LaPorte, Science Division

2004

Full-time faculty:

  • Richard M. Scroggin, LaPorte, Engineering Technology Division;
  • Janusz Duzinkiewicz, Chesterton, Liberal Arts Division;
  • Linda M. Duttlinger, Wheatfield, Professional Studies Division;
  • Richard A. Hengst, Valparaiso, Science Division

Outstanding part-time instructors:

  • Bryan L. Christ, Valparaiso, Engineering Technology Division;
  • Marek J. Suszko, Evanston, Ill., Liberal Arts Division;
  • Richard N. Panton, Valparaiso, Professional Studies Division;
  • Earl L. Rudnick, LaPorte, Science Division

2003

Full-time Faculty:

  • Cynthia Roberts, Chesterton, Engineering Technology Division;
  • V. Scott Smithson, LaPorte, Liberal Arts Division;
  • Whei Ming Su, Michigan City, Professional Studies Division;
  • Keith E. Schwingendorf, LaPorte, Science Division.

Outstanding Part-time Instructors:

  • Curt Choo-Kang, Michigan City, Engineering Technology Division;
  • Diana Marovich, LaPorte, Liberal Arts Division;
  • Betsy Walits, Valparaiso, Professional Studies Division;
  • Polly Wainwright, Porter, Science Division.

2002

Full-time Faculty:

  • Dr. Thomas F. Brady, III., Valparaiso, Technology/Engineering;
  • Dr. David J. Feikes, LaPorte, Math/Physics;
  • Rachel A. Moody, Chesterton, Nursing;
  • Paul J. Osisek, Michigan City, Developmental Studies;
  • Dr. Daniel L. Padberg, Merrillville, Letters and Languages

Outstanding Part-time Instructors:

  • Barbara A. Austin, Michigan City, Letters & Languages;
  • Sylvester Barnes, Gary, Nursing;
  • Jacquelyn M. Covault, Hebron, Education;
  • Jennifer L. Hand, Valparaiso, Business;
  • Daniel C. Olson, Valparaiso, Math/Physics;
  • Beth J. Rudnick, Michigan City, Social Sciences;
  • Madonna R. Tritle; Valparaiso, Technology/Engineering

2001

Full-time Faculty:

  • Thomas Brady, Sr., Michigan City, Technology/Engineering;
  • Dr. Jonathan Kuhn, St. Joseph, Mich., Sciences;
  • Halina Miziniak, Michigan City, Nursing;
  • Dr. Jane E. Rose, LaPorte, Liberal Arts;
  • Dr. Andrew Weiss, Valparaiso, General Studies

Outstanding Part-time Faculty:

  • Valerie Brady, Michigan City, Technology/Engineering;
  • John Coggins, Valparaiso, Social Sciences & General Studies;
  • Dori Huber, Union Mills, Education & Nursing;
  • Diane Kilkenny, Michigan City, Mathematics & Sciences;
  • Beth Rudnick, LaPorte, Letters & Languages